Ciekawe Regiony BALATON


JEZIORO BALATONl

 

To największe europejskie jezioro śródlądowe o długości około 80 km i szerokości
do 14 km jest unikalnym rezerwatem przyrody, a zarazem jednym z głównych regionów turystycznych Węgier.
Ze względu na niewielką głębokość i silne wiatry jest bardzo popularne w śród żeglarzy. W licznych marinach nadbalatońskich miejscowości cumują setki jachtów.

 

Najsłynniejszymi kurortami zlokalizowanymi na brzegach Balatonu są:

- Balatonfured

- Tihany

- Badacsony

- Keszthely.

 

Od 150 lat najwybitniejsi przedstawiciele życia kulturalnego i politycznego Europy i Świata przebywali w celach leczniczych na kuracjach termalnych w uzdrowisku Balatonfured.
Nam Polakom Balaton kojarzy się głównie z latami 70-tymi i 80-tymi ubiegłego stulecia kiedy to wakacje w Siofok, czy Tihany była marzeniem polskiej każdej polskiej rodziny.
Osobnym rozdziałem w historii regionu jest uprawa białej winorośli na bazaltowych wzgórzach północnego brzegu jeziora. Według przewodnika Parkera, wina z gatunków: Szurkebarat – Pinot Gries czy Olaszriesling - Riesling Włoski a wytwarzane tutaj należą do najlepszych na świecie.

 

 

foto-01

 

Zwiedzanie setek piwnic winiarskich zlokalizowanych po obu stronach jeziora to jedna z atrakcji regionu.
Aktualnie Balaton przeżywa swój renesans. Rośnie infrastruktura turystyczna, powstają nowe hotele Spa, mariny. Wielu cudzoziemców osiedla się po obu stronach jeziora korzystając ze wspaniałego otoczenia i dobrej koniunktury cenowe
Po wielu latach Balaton ponownie zaskakuje swoim urokiem. 1

 

logo HTT

Biuro HTT
powstało z myślą o Tobie...

e-mail: office@hungaricumtt.eu
e-mail: agnes@hungaricumtt.eu